Ana Sayfa Hakkımızda Akademik Kadro Jeet Kune Do Muay Thai Kick Boks Wushu Matrak İletişim
Ana Sayfa    Yazar Listesi     Makale Listesi
SAMURAİ , NİNJA ve MÜCAHİTLER (2)
Facebook Twitter Google+

 SAMURAİ, NİNJA ve MÜCAHİTLER (2)

DO USTALARINDAN GERÇEK ÜSTADLARA
….. Asya’da yaşayan bu ustalar, uzun yıllar hayvanları incelemiş; uzun pençe ve sivri dişeri olan hayvanların bu özelliğe sahip olmayan canlılar üzerine galip geldiklerini görmüşlerdir. Böylece silahın önemini kavramışlardır.  Onların silahın önemini kavramaları yüzyıllarını almışlardır. Bizlerin ise silahın önemini anlamamız Alemlere Rahmet olarak gönderilen Peygamber Aleyhissela –ı  vesselam efendimizin “ Düşmanınızın silahı ile silahlanınız” hadisindeki iki cümle yetmiştir. Yine Resülullah (sav) Efendimiz bir Hadis-i Şeriflerinde “ Kuvvetli Müslüman, Zayıf Müslüman’dan Eftaldir” buyurmuştur.
Feodal Japonya’da yaşamış şuan samurayların atası olarak bilinen “ Beş Çember”  stratejisinin mucidi Kancho Samaha ( Baş Usta – Efendi ) Miyomoto Musashi öğrencisi tarafından yazılan ve stratejisi ile aynı isimli kitabında ustasından bahsederken;
- Mağarada onunla birlikte kalıyordum, bu benim için bir şerefti. Usta hiç temizlenmez, hatta çok kötü kokardı. Yapmış olduğu biri uzun, diğeri kısa iki tahta kılıç ile insanlara saldırır merhametsizce canlarını yakardı. Tahta kılıçları ile onları adeta bir vahşi hayvan edası ile inlete inlete öldürürdü.
Yine “ Japon Gücünün ve Stratejisinin Sırları” adlı kitabında J. Frederick; Samurayları tarif ederken  ….Ölümcül bir arenada yüreği şidet dolu bir insan. Bu kılıç ustasının tanımıydı. Samuraylar her an öleceğini bilerek kendisini acımasızca eğitir. Bunu hayatta kalmayı başarabilmek için yapmaz, mümkün olduğunca çok sayıda düşmanını kendisi ile birlikte öldürmek için yapardı. Diye yazmıştır.
Hâlbuki Resulullah (sav) efendimiz, Mekke-i Mükerreme’nin fethi sırasında komutanlarına şu şekilde emir terakkilerinde bulunmuşlardır.
Kadınlara dokunmayınız, yaşlılara hürmet ediniz, ağaçları kırmayınız, esirleri bağlamayınız. Eziyet etmeyiniz.
Uzak doğunun bilinen ustalarına baktığınızda iyi tekniklere sahip olmalarına rağmen hiçbir zaman ahlaki değerlere önem vermemişlerdir. Bizler Müslüman olarak her biri birer nur olan tüm zamanların âlimlerine sahibiz. Uzakdoğuluların mahrum kaldıkları bir imkân bu. Tefekkür edebiliyor musunuz?  Üstatlarımız bizlere öyle ilimler öğretiyorlar ki; sonsuzluğu, ebedi refahı, hepsinden de önemlisi Alemlerin Rab’bı olan Yaradanımızın Cemalullahını seyrede bilmenin sırrını öğretiyorlar. Ayeti Kerimede mealen “ Allah (cc) yolunda öldürülenlere ölüler demeyiniz. Onlar diridirler lakin siz idrak edemezsiniz.” Buyrulmuştur. Bu sonsuz yaşam değil de  nedir?  Bizler ecnebi ustaların Teknik ve Taktiklerini alırken, onların itikat ve ahlaklarını almak zorunda değiliz. Bu bizim mahrum olduğumuz bir şey değil. Çünkü bu ustaların sizlere vereceği itikat ve ahlaksal değer, sizlere tavsiye etmeyeceğim ikinci bir sonsuza ( Cehenneme) götürür. Kur’an-ı Kerimde mealen  “ Yakacağı Taş ve İnsan olan cehennemden sakının” diye emir vardır. Budha adlı kendisine bile faydası olmayan şişko taş parçasının ve yandaşlarının hiç bu şekilde tavsiyede bulunduğuna rastladınız mı?
Siz; Bruce Lee, Jigaro Kano, Yip Man veya Morihei Ueshiba’dan yeterince istifade ederken, Uzak doğulu yada Batılı Do sanatçıları sizlerin Üstatlarından ( mezhep İmamları, Evliyaullah vs) istifade etmiyorlarsa sizlere ihtiyaçları var demektir.
Mücadele sporları çalışanlar sadece Budha, Konfüçyus,Lao Ts’e, Sun Ts’e.. gibi ustalardan değil, Seyyid Kutup, Esad Erbil, Seyyid Abdülbaki, Abdülkadir Geylani… gibi üstatlardan da istifade edilmelidir. Uzak doğulular kendi bilginlerini nasıl tanıyor, tanıtıyor ve övüyorsa, bizlerde kendi âlimlerimize sahip çıkmalıyız. Bizimde fikir üstatlarımız var…
                                                                                             Devamı var….
Bir Sonraki yazımız
KÂRLI OLAN NE?  DO FELSEFESİMİ?  TASAVVUF MU?
Atölye 45
Tasarım ve Programlama