JEET KUNE DO - KULELKAVİDO FEDERASYONU
Etrafınızdaki zayıfların gücü siz olun.
Ana Sayfa Akademik Kadro Jeet Kune Do Muay Thai Wushu İletişim
Ana Sayfa    Yazar Listesi     Makale Listesi
BRUCE LEE’NİN GÖZDEN KAÇAN ÖZELLİKLERİ
Facebook Twitter Google+
BRUCE LEE’NİN GÖZDEN KAÇAN ÖZELLİKLERİ
 
Bruce Lee bütün dünyada en çok konuşulan isimlerden biridir. JKD’ci olsun ya da olmasın onun hakkındaki yanılgılar hep etraflıca düşünmemekten kaynaklanmakta olup tek ya da az kaynaklı düşünülmemelidir. Zira bir yakınının bildiğini diğer yakını bilmeyebilir. Analitik düşünce yapısına sahip olanlar bunun farkında olacaklardır.
Böyle bir başlık altında maddeler halinde yazılabilecek çok şey olabilir. Mesela Bruce Lee’nin Çin ve Amerikan mozaiği olduğu unutulur. Ondan söz ederken Avrupa, Afrika, Latin, Yakın ve Ortadoğu kültürü pencerelerini kapamak gerekir. Yoksa her pencerenin kendine göre bir Bruce Lee’si olur ki o zaman onu anlayamayız. Bu itibarla tespitlerimizin metotlu olması önceliklidir. Biz belki iki düzine özellik de sıralayabilirdik. Fakat ilk 10 ne olabilir diye düşünecek olursak özellikle onun izinden gitmeye çalışan JKD’ciler için ilk aklıma gelenler aşağıda değerlendirilmiştir:
  1.          Bruce Lee çocukları çalıştırmıyordu: Okulunuzda mutlaka her yaşta insan vardır. Çocuklar da vardır. Fakat Bruce Lee’nin öğrencileri yetişkin insanlardı. Şu halde ders müfredatınızı oluştururken şayet çocuklar da derse dâhil iseler çocukları da dikkate almak zorundasınız. Yahut çocuklara mahsus oluşturacağınız bir seansınız ve müfredatınız olmalıdır.
  2.          Altyapısında Gung Fu’nun esnekliği vardı: Bruce Lee birçok kişi gibi doğrudan JKD ile dövüş sanatına başlamadı. Esneklik gerektiren geleneksel Gung Fu egzersizleri yaptı. Bacaklarının germe ve esneme özelliği ile vücudunun çevikliği o JKD’yi oluştururken hazırdı. Şu halde direkt JKD’ye başladıysanız altyapınız germe ve esneme içeren bir müfredat olmalıdır.
  3.          Sonradan çıkacak savaş sanatlarından habersizdi: Bruce Lee’nin harmanladığı dövüş sanatlarına bakacak olursanız fark etmelisiniz ki sonradan ona ilham olacak BJJ, Feysi Fighting ya da Krav Maga gibi sonradan dövüş sanatları listesine dâhil edilmiş sokakta da geçerli olabilecek dallardan habersizdi. Şu halde siz dâhil edebilirsiniz.
  4.          Hiçbir dövüş sanatını uzun yıllar çalışmadı: Dövüş sanatları Bruce Lee için kuralsızlığı oranında ve esinlenmesi açısından önemliydi. Gördüğü dalda uzmanlaşması değil teknikleri sindirdikten sonra o kuralsız dünyasına adapte etmesi önemliydi. Şu halde siz de bir dövüş sporu kalıbına esir olmayıp sadece müfredatınızı zengin kılmak için teknikler katabilirsiniz.
  5.          Egzersizlerin kıymetini sonradan anladı: Bruce Lee klasik sistemleri çalıştığı yıllarda motorik egzersizlerin tamamını çalışmadığı gibi az miktarda çalışıyordu. Hatta Amerika’da ilk iki okulunun müfredatında hiç egzersiz yoktu. Fakat son okulunun müfredatı yoğun egzersizlerle başlıyordu. Şu halde siz egzersizlerin kıymetini peşinen bilebilirsiniz.
  6.          Kurallı sporları iyi de olsa önemsemedi: Tayland boksörlerinin Gung Fu’culara üstün geldiklerini fark ettiği halde kurallı diye bizzat çalışmadı. Öğrencilerinin içlerinde dövüş sporundan ya da dövüş sanatından gelenler onlardan uzaklaşıyor ve gerçeğe ayarlı olmaya başlıyorlardı. Şu halde sizin müfredatınız da spor ve sanattan çok sokağın ağırlığını taşımalıdır.
  7.          Asla kendini karşısına almadı: JKD’sini oluştururken karşısına hep hatalı klasik sistemleri alarak kıyasladı. Klasik sistemlerle karşılaştırarak kendi sisteminin daha geçerli olduğunu ispatladı. Fakat hiçbir zaman karşısına kendisi gibi olmadığı için bir JKD adamını almadı. Şu halde siz müfredatınızı sizin kadar mükemmel birini alarak oluşturmalısınız.
  8.          Birden saldıran kalabalığı hiç denemedi: Her nedense sokakta en çok olabilen bu özellik Bruce Lee dâhil tüm ustalar tarafından hep unutulmuş ve üzerine fazla bir şey konamamıştır. Kalabalık çalışanlar hep tek tek saldırtmıştır. Biz müfredatımıza bunla ilgili tecrübelerimizi dâhil ettik. Şu halde siz ilerleyince müfredatınıza bizden alıntı katabilirsiniz.
  9.          Kendi çalıştığı için çalıştırması eksikti: Bruce Lee birilerine öğretmekten çok kendisini çalıştırmayı seviyordu. Hem de aşırı denecek bir oranda çalışıyordu. Özelikle son yıllarında egzersizlere çok yoğun yükleniyordu. Fakat durum böyle olunca da öğrencilerini ihmal ediyordu. Şu halde siz ne kendinizi ne de öğrencilerinizi ihmal etmeden çalışmalısınız.
  10.    Anaerobik kapasite oranımanı çok yüksek tuttu: JKD ve tüm dövüş dalları anaerobik kapasite oranını aerobik olana nispeten daha yüksek gerektirirler. Fakat spor bilimcileri aerobik kapasite gelişiminin daha sağlıklı olduğu kanaatinde birleşirler. Şu halde sizin müfredatınız aerobik egzersizleri Bruce Lee’ninki kadar düşük oranda tutmamalıdır.
Atölye 45
Tasarım ve Programlama