Ana Sayfa Hakkımızda Akademik Kadro Jeet Kune Do Muay Thai Kick Boks Wushu Matrak İletişim
Ana Sayfa    Yazar Listesi     Makale Listesi
NASIL BİR BELEDİYE BAŞKANI İSTİYORUM
Facebook Twitter Google+

 

NASIL BİR BELEDİYE BAŞKANI İSTİYORUM

 Her Mahalli seçimlerde tüm belediye başkan adayları spor üzerinden siyaset yapmayı adet haline getirmişlerdir. Nedense seçildiklerinde pek hayata geçirmedikleri akla hayale sığmayacak kadar şahane projelerini sergileyerek biz spor adamlarından oy talep etmektedirler.
Daha dün gibi hatırlıyorum mevcut belediye başkanımız bir önceki seçimlerde Ulupark Aile çay bahçesinin üst katında biz spor il temsilcisi ve spor adamlarına sorunlarını sormuş, notlar aldırmış ve sporsal projelerini anlatmışlardı…… önceki başkanlarda ona keza değişen bir şey yok…. Zaman değişti artık bu kez bizim oyumuz çok daha kıymetli sporcularımız ve velilerimiz bir işaretimize bakıyor sandıkta destek verecek kişiyi göstermemiz için.
Bu yazımın muhatabı her siyesi partiden başkan adayı olan değerli büyüklerimize önce sporun ne demek olduğunu anlatmak istiyorum. Spor geneldeSkor, Performans, Organizasyon, Rekor anlamını taşımakla birlikte Desport kelimesinden türemektedir. Desport; Oyun, oyalaşma, İşten uzaklaşma, deşarj olma anlamınıda taşımaktadır.
Her yıl İl özel idaresi aracılığı ile İl spor müdürlüklerimizden amatör spor kulüplerine yardım edilecek diye mesajlar gelir ve sporcularımızla gideriz. Futbol kulüplerine Şort, Eşofman, Tozluk, Krampon ve Top dağıtılır bizler gibi Muay Thai, Kick Boks, Wushu, Taekwondo, Karate, Jimnastik vs.. gibi branşlar  protokolün konuşmalarından sonra alkışlar ve kendi kulüplerinin isminin okunmasını beklerler. Nedense o isimler hiçbir zaman okunmaz. Malzeme dağıtımı sonrası sporcularımızın
 – hocam biz buraya niye geldik sorusuna utanarak “ Şak Şakçılık” yapmaya çağırdılar herhalde deyip yutkunurduk. Belediyelerde aynı icraatı yapar Amatör Spor Kulüplerine yardım adı altında yine futbol kulüplerine yardım ederler. Bunları niye anlattım diye düşünüyorsunuzdur… biraz sabredin sayın Belediye Başkan adaylarımız.
Bizim gibi Amatör branşlarda; bölge şampiyonaları ve ulusal şampiyonalarda mücadele eden sporcuları çağırılırken yapılan anons aynen şöyle :
-         63,5 kg Genç Erkekler Alihan Yıldırım – Manisa
diyedir. Ben hiçbir futbol takımının sahaya Manisa adının yanında söylenerek çağrıldığına şahit olmadım. Olan varsa da ispat etsin çok sevinirim.
            Her yıl birçok branşta “ Futbol hariç” Uluslar arası derece alan sporcularımız Manisa adının yanı sıra Türk Bayrağımızı göndere çekmenin ve istiklal marşımızı tüm Dünya ülkeline dinletmenin haklı gururunu yaşattık.   
            Birde bana Futbolun seyircisi çok siyasiler tribünlere oynamak zorunda diyorlar. Ona da açıklık getirmek istiyorum Profesyonel futbolda seyirci sayısı gerçektende çok. Üzerine kumar dönüyor ( Toto – Loto – Sayısal – iddia vs) bu gibi unsurların etkisi de azımsanmayacak ölçüde. Profesyonel Futbol karşılaşmalarında tribünde yer alan seyirci,  Protokolde yer alan kaç siyasetçiyi umursuyor veya görüyor.
            Gelelim Amatör futbola inanın seyirci sayısı, bizim amatör spor karşılaşmalarından genelde daha az. Busene yapmış olduğumuz Ege bölge şampiyonasında 8 ilden 450 sporcu,127 teknik adam, özellikle de Uşak, Denizli, Afyon ve Muğla illerinden 250 kadar veli katıldı. Manisa ilinden mücadele eden 69 sporcunun velileri ve sevenleri hariç. Bizim gibi amatör branşlar her sene yapmış oldukları turnuvalarda 50.000 – 60.000 arası sporcu ve veliyi Manisa’da misafir ediyor. Manisa’da ki otel, öğrenci yurtları ve pansiyonlar ücreti mukabilinde full çekiyorlar. Esnaf para kazanıyor. Gelen misafirlere sponsorlar aracılığıyla Mesir macunu ikram edip Manisa’mızın bir değerini daha tanıtıyoruz.
Yani bizler Manisa’mıza hem para kazandırıp, hem de ulusal ve uluslar arası platformda reklamını yapıyoruz.  Belediye başkanlarımız spor üzerinden siyaset yapıp kazandıklarında selam dahi vermiyorlar. Başarılı birçok Manisa’lı Milli sporcumuz Kocaeli Belediyesi Kâğıt spor bünyesine transfer oldu. Kocaeli belediyesi o sporcuların masraflarını karşıladığı gibi maaş + sigorta yaptırıyor. Her yıl Muay Thai maçlarında Manisa ekibimiz ucuz olsun diye KYK’larda ve Cemaat yurtlarında kalırken Fethiye Belediye Spor Kulübü en lüks otellerde kalıyor, yeme ve içme dertleri yok. İzmir Konak Belediye Spor Bünyesinde Kick Boks branşında Avrupa ve Dünya şampiyonu sporcu arkadaşlarımız var…. Çoğaltmak mümkün. Biz ise 8-15 Mart tarihleri arasında Manisa ilimizi temsilen Türkiye Şampiyonasına gidecek 20 kişilik sporcu kafilesi için ne yapacağımızı derin bir şekilde düşünüyoruz. Ama her şeye rağmen Manisa ismini anons ettirip o Madalyaları heryıl olduğu gibi Manisa’mıza armağan edeceğiz.   Amatör Futbolun böyle bir derdi yok Manisa içinde en fazla 25 – 30 Km öteye birkaç saatliğine gidiyorlar. Muhakkak onlarında ihtiyaç ve sıkıntıları var. Gerçi merak ettiğim bir konu var her sene 2-3 resmi kurumdan almış oldukları malzemeleri ne kadar kullanıyorlar. Biz 25 tl’ye almış olduğumuz bir Muay Thai şortunu en az 2-3 sene kullanıyoruz. Tekrar almak masraflı oluyor.
  Bu seneki yerel seçimlerde şuana kadar sadece Başkan Adaylarından Ömer Faruk Çelik bizi ve spor muhabirlerini muhatap alarak sporsal projelerini yapmış olduğu kahvaltıda anlatarak beni ikna etmeyi başardı. Diğer adaylar ne anlatacaklar, projeleri nelerdir bilmiyorum.
Sözün kısası ŞEHREMİNİ olmayı düşünen Belediye Başkan AdaylarımızManisa’mızı Ulusal ve Uluslar arası Alanda tanıtan Ferdi branş yaptıran biz spor kulüplerini atlamayın. “ Sporun Sadece Futbol Olmadığı” gerçeğini kabullenen, seçimlerden sonra vermiş oldukları sözleri tutan Belediye Başkanları olması temennisiyle hepinize başarılar dilerim.
 
Ediz BARIŞ
Türkiye Muay Thai Federasyonu
Milli Takım Antrenörü
Manisa İl Temsilcisi

<span style="font-size:13.0pt;Times New Roman" ,"serif""="">

Atölye 45
Tasarım ve Programlama