JEET KUNE DO - KULELKAVİDO FEDERASYONU
Etrafınızdaki zayıfların gücü siz olun.
Ana Sayfa Hakkımızda Akademik Kadro Jeet Kune Do Muay Thai Wushu Matrak İletişim

MUAY THAİ

MUAY THAİ'NİN TARİHÇESİ

Muay Thai yaklaşık geçmişi binlerce yıl öncesine dayanmaktadır, bir savaş sanatı ve yaşam biçimi olarak öğretilen Muay Thai ilk yarışmalar Siam Kralı Parchao Sua 1697 ile 1709 yıllarında ülke genelinde yarışmalar yapılmaya başladı, 1930 yılında ilk defa 20 ülke bir araya gelerek eldiven takıldı ve kurallar kaideler resmen ilan edildi, 1930 yılından sonra üç bölüme ayrılmıştır. Silahlı savunma sanatı (Muay Boran), Yarışma ring sporu (Muaythai), Danslı aerobik fitnes (Muay Aerobik) gibi, Muay Thai günümüzde dünayda popüler olarak en yaygın olan ring sporlarındandır.   

Türkiye’de Tarihçesi, 
Muay Thai spor dalımız 1999’da Hasan YILDIZ’ ın IAMTF (Uluslararası Amatör Muay Thai Federasyonu)’ile ve Tayland Büyükelçiliği ile birlikte girişimde bulunarak Dışişleri Bakanlığı aracılığı ile nota yazdırılarak Muay Thai sporunu Ülkemizde yasallaşması için çalışmalar başlattı.

Bü süre içinde 1999’da İngiltere’nin Mençester kentinde yapılan Avrupa Muay Thai temsilciler toplantısına Hasan YILDIZ katılarak Türkiye’de Muay Thai’nin Türkiye temsilciliği görevine atandı, ayrıca yapılan Muay Thai Antrenör ve hakem seminerlerine katıldı 2001 Yılında yine İngiltere de yapılan Muay Thai Antrenörlük kursuna katılarak İlk Muay Thai spor dalı antrenörü oldu ve Türkiye’de sporun resmileşmesi için bir ekip kuruldu,

2002 Yılında IAMTF Temsilcisi Hasan YILDIZ ile Tayland Büyükelçiliği, Ankara Hilton Otelde Amatör Muay Thai gösteri müsabakalarını organize edildi. Aynı yıl içerisinde mersinde bulunan spor Muay Thai Spor Kulüpleri federasyonunca , Genel Müdürlüğün Spor Kuruluşları daire başkanlığından uluslararası şartları taşıdığından  Muay Thai çalışma izni alarak ilk Türkiye iller arası Muay Thai gösteri müsabakaları organize edildi ve federasyonun kurulması için Hasan YILDIZ,  Emekli  Jandarma  Albay Yaşar ECEL ile dosya hazırlanarak Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğüne verildi.

Türkiye Muay Thai Federasyonu Mevcut durumu;
Muay Thai Spor Dalımız Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğümüzün 31.12.2002 Tarihli Merkez Danışma Kararı ile Karate Federasyonu başkanlığına bağlanmış ve resmi faaliyetlerine başlamıştır, 2003-2004-2005 Yıllarında kısa sürede tüm yurda yayılan ve populerite kazanan Muay Thai her yıl tüm kategörilerde ulusal müsabakalarını yaptı ve Uluslararası onlarca madalya kazandırmıştır, başarılı çalışmalar sonucunda; 12/9/2006 tarihli ve 281 sayılı Bakanlık oluru ile kurulan Türkiye Muay Thai Federasyonu, 3289 sayılı Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğünün Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanunun  ek-9 uncu maddesi hükmü gereğince Başbakanlık Makamının 5/2/2009 tarihli ve 29 sayılı olurları ile idari ve mali yönden özerklik verilmiştir, zaman kaybetmeden federasyonumuz 09 Nisan 2009 Tarihinde ilk genel kurulu yaparak özerk yönetimin teşekkül etmiştir.

Türkiye’ de 7 coğrafi bölgede  ( 50-60 )  ilde 15,000’ne yakın lisanslı olmak üzere 20.000 üzerinde özel spor okulu sporcuları çalışılmakta olan  Muay  Thai  sporu  lisanslı  (1,150) civarında hakem ile (290 ) yakın lisanslı antrenöre sahiptir.

Türkiye genelinde ( 366) aded  tescilli olmak üzere yüzlerce kulüp ve özel salonlarda çalışılmakta olan Muay Thai sporu hemen hemen her semtte faaliyet imkanı bulmak-tadır. Gerek federasyon ve gerekse il temsilcilikleri ile kulüpler ve derneklerin yıl içindeki faaliyetleri yüzlerce sayıyı bulmaktadır.

Türkiye Muay Thai Federasyonu, özgü hiyareşik bir sistem bulunmaktadır Khan derece yönetmeliğince sporculara sınavlarla derece derce yükselmektedir. Bu sistem sporcunun kendinden önce gelen sporcuya kıdemli antrenöre ve hocalarına saygıyı oluşturmaktadır. 

Uluslar arası düzeyde ; 11 – 12 yaş minikler ,  13 –14 yaş yıldızlar , 15 – 17 yaş gençler, 18 – 35 yaş büyükler  olmak üzere ( 4 ) kategoride müsabakalar yapılmaktadır. Büyükler ve gençler kategorilerinde uluslar arası başarılarımız mevcut olup , her geçen gün daha iyiye doğru gitmektedir,

2003-2004-2005 Yılarında Karate Federasyonu altına faaliyet gösteren Muay Thai spor dalı onlarca sporcu madalya getirmiş her Yıl İstiklal Bayrağımızı göndere çektirmiştir, her yıl Dünya Şampiyonalarında en iyi Ülkelerin önüne geçmiş Altın madalyalar almıştır.

Uzak doğu sporları içinde yer alan Muay Thai spor dalı belli kurallar dahilinde yapılarak insanların bedensel ve ruhsal gelişimlerini geliştiren, kişisel becerileri arttıran, özgüveni sağlayan, disiplinli ve düzenli olmayı özendiren bir spor dalıdır.

Muay Thai spor dalında dünyada Askeri oyunlar mücadelesi de yapıldığından ve ayrıca Emniyet Teşkilatı da ayrıca ilgi gösterdiğinden bazı illerimizde Muay Thai Polis gücü spor takımları oluşturulmuş, ayrıca yapılacak Dünya Muay Thai Askeri oyunlarına da katılmak için Askeriye ile istişare içinde bulunulmaktadır.

Muay Thai Federasyonunu üyesi olduğu uluslararası birliğin yapısı, (IFMA);

1989 yılında tarihinde 20 Ülke federasyonu ile kurulan IFMA, günümüze kadar, yüzlerce faaliyet gerçekleştirerek 2006 yılında Uluslararsı Olimpiyat Komitesi altında kurulmuş olan (GAISF) Uluslararası Spor Federasyonları Genel Birliği, IFMA’yı Uluslararsı Muay Thai Fedrasyonu olarak resmen tanıması ve Olimpiyat komitesi altında faaliyet yapan GAISF’in ve IOC nin tek üyesi olması sebebi ile IFMA’ya 2007 Yılında 102 Ülke federayonu üyeliğinini güncelleştirdi ve tam destek verilen uluslararası federasyon oldu,

2007 Yılında yapılan IFMA Genel Kurul (Kongrede) Türkiye Muay Thai Federayonu Başkanı Halil DURNA Yönetim Kuruluna, Hasan YILDIZ Avrupa Federasyonu Yönetim Kurulu ve IFMA Kanunlar Komisyonuna, As Başkanımız Okşar TAŞTAN,, Yönetim Kurulu Üyemiz Muzaffer ILICAK, IFMA Hakem Teknik Kuruluna MHK Başkanımız Recep YURTSEVER  IFMA yan kurularında görev almışlardır.

IFMA’nın İdari Yapısı;

Dünya Genelinde 107 üyesi bulunan (IFMA) Uluslararası Federasyon Muaythai Amatör dötr yılda bir yapılan genel kurul seçimleri ile yönetimini teşekkül ettirir, seçimler demokratik bir şekilde ana statüsünde yazıldığı gibi gibi yapılır. Başkanlığa ve Yönetim kuruluna üye federasyonların delegeleri aday olabilir, seçilenler üyeler 4 yıl süre ile görev yaparlar, aynı satüyle kurulmuş olan kıta federasyononları IFMA nın Genel Kurulu yaptığı yılın ardından Genel Kongrelerini yaparlar, Başkanlıklara ve Yönetim kurulu na bağlı üye ülke federasyonların temsilcileri aday olurlar ve seçilenler IFMA’ya bağlı ( EMF) Avrupa  Muay  Thai  Federasyonu ( AMF ) Afrika  Muay  Thai Federasyonu , ( FAMA )  Asya  Muay  Thai  Federasyonu, AMTF (Arap Ülkeleri Muay Thai Federasyonu ( USMA )  Amerikan  Muay  Thai Federasyonu, (AMTF) Avustralya Muaythai Federasyonu olarak  bulunmaktadır, ülkemiz Avrupa Muaythai Federasyonununda (EMF)’de yer almaktadır,

IFMA, Muay Thai, IOC (Uluslar arası Olimpiyat Komitesi) ve Dünya Oyunları Komitesine oynaması için resmen talep yapılmış olup Asya Olimpiyat Komitesi tarafında 2005 Asya Kapalı Spor oyunlarında oynamış 2007 Asya Çin Maku’da yapılacak kapalı spor oyunlarıda resmi spor olarak oynamış, 2008 Yılında Güney Kore’de IOC (Uluslararası Olimpiyat Komitesi) tarafından yapılan Trex-Games Tüm Spor Oyunları (TAFISA)’da resmi spor dalı olarak yer almış 120 Ülkenin, 21 sapor dalının yarıştığı oyunlarda oynamıştır.  

IFMA ve ona Bağlı kıta federayonları en az yılda bir dafa Yönetim Kurulu toplantısı ve faaliyetleri rapor etmek ve kararlar almak üzere yılda bir defa Dünya Kongresi yapar, 

Üyesi olduğumzu EMF Yönetim Kurulunu 6 ayda bir,  Avrupa Kongresini ise her yıl Avrupa Şampiyonası içerisinde yapar. 

Üye Sayısı; IFMA 2006 Yılında GAISF tam üye olmasından sonra, Olimipik kriteleri uygulamaya başlamış 2007 Yılında Tayland Bangkok’ta gerçekleştirdiği Dünya Amatör Muaythai Şampiyonasına 102 ülke faaliyete katılmıştır. 2007 yılı kongresinde 5 ülke daha IFMA’ya müraccat ederek üye sayısı 107’ye yükselmiştir.

Türkiye Muay Thai Federasyonunun Resmi Web sitesine ulaşmak için http://www.muaythai.gov.tr/ tıklayınız.

 
Atölye 45
Tasarım ve Programlama